Kőszeg Ferenc: K. történeteiVélhetően a blog eddigi leghosszabb bejegyzése következik. Olvasónapló, úgymond.
A szerző, Kőszeg számomra új felfedezett: ellenzéki és lapszerkesztői múltját hírből ismertem, politikai pályája azonban jóval azelőtt véget ért, hogy érdeklődni kezdhettem volna utána. Tudtam, hogy ő vezeti a Magyar Helsinki Bizottságot, de feltételeztem, hogy inkább tiszteletbeli elnöke a szervezetnek, s bölcsészként a jogvédelmet meghagyja a jogászoknak. Ebben valószínűleg tévedtem.
A Magyar Narancsban megjelenő visszaemlékezéseit viszont a kezdettől lebilincselőnek találtam: jó ideje csak ezek miatt vettem, veszem meg a lapot. Örültem hát a belőlük kiadott könyvnek, főleg amikor kiderült, hogy a tárcanovellákon kívül más (elsősorban a fiatalkoráról és ötvenhatos élményeiről, illetve felesége haláláról szóló) írásokat is tartalmaz. Ez azért volt jó hír, mert a könyv gerincét, a K. történeteit nem először, hanem újraolvastam a napokban.
Ezen írások után ismertem meg az SZDSZ történetéről alkotott
véleményét, és készítettem vele interjút. (
Kummer Jani portréját ebből ollóztam ki, a szöveg azonban a közönség számára már nem elérhető.)

És akkor a könyvről.
Kőszeg kegyetlen prózaíró. Noha valószínűleg nem ez a mainstream értelmezés, de iróniája gyakran csap át cinizmusba, esetenként rosszindulatba azokkal szemben, akikkel mára megromlott a viszonya. Ez veszélyes, ám mert Kőszeg önmagával is szigorú, nem hitelteleníti az elbeszélést.
Ami a szigorúságot illeti, az főként magántermészetű. A szerző bár büszkeséggel számol be házasságtörő viszonyairól, elismeri, féltékenység gyötörte, amikor felesége is komolyan vette, hogy kapcsolatuk nyitott, és másnál vigasztalódott. Bevallja, hogy az elvárhatónál kevesebb időt töltött a haldokló asszonnyal, s hol képviselői, hol jogvédői munkája és az azzal járó külföldi utak, hol kényelmessége okán maradt ki otthonról, amit nem egyszer gyerekei tettek szóvá, anyjuk helyett.
_____
Kőszeg, akármilyen furcsán hangzik is, gyerekként kommunista volt. Leplezetlenül ír a Rákosi és Révai iránti, kora tinédzserkori rajongásáról, arról, hogy hatodikos korában a Családom című házi dolgozatát egy Engels-idézettel vezette föl, majd megemlítette benne, hogy apai nagyapja ugyan "
haladó gondolkodású ember, de polgári világnézetét egyelőre még nem sikerült meghaladnia". Hitét illusztrálja, hogy '56 október 23-án meglepte, hogy a rádió épületének ablakából könnygázgránátokat dobtak a felkelőkre, noha ezzel az eszközzel köztudomásúan a kapitalista kormányok igyekeznek megtörni a munkásság ellenállását. Ugyanakkor meggyőződése volt, hogy az ávósok csak vaktölténnyel lőnek az utcán.

Mindezt tanulságos ma olvasni, amikor olyanok láttatják magukat forradalmárnak, akik gyaníthatóan az események közelében sem jártak. Kőszeg (aki talán épp a múltjukat újraírókat, újraélőket figurázza ki a legnagyobb élvezettel) nem tesz így: elárulja, hogy lázasan, vakarózva, ágyban töltötte a nemzet legszebb napjait, miután az unokaöccsétől elkapta a bárányhimlőt, az egyetlen gyermekbetegséget, amelyen előzőleg nem esett át.
Mégis világos, hogy K. életét, gondolkodását megváltoztatta a forradalom; november negyedikén belátta, hogy a Kádár-rendszert nem lehet elfogadni. Voltaképpeni ellenállása is ezután kezdődött: naivitását mutatja, hogy előbb a városban őrködő szovjet katonákat igyekezett meggyőzni jelenlétük helytelenségéről, majd néhány társával röpcédulázásra adta a fejét.
A pártucat, Középiskolásokként aláírt falragasz kihelyezése után Kőszeget egy, az egész országot behálózó iskolai szervezkedés gondolata villanyozta föl, amelyből persze semmi sem lett. Hogy egy évvel a forradalom után mégis őrizetbe vették, alighanem az elismerés iránti vágyának köszönheti: a szervezkedés utóbb hamvába halt tervéről Franzként aláírt levélben tájékoztatta Bécsben élő ismerősét. A levél azonban nem ért célba, hanem a Politikai Nyomozó Főosztály kezébe került.
Ám az elbeszélés ezután sem lesz hőstörténet: Kőszeg több napi hallgatás után, de még mielőtt alaposan elverték volna, elárulja a társai nevét. Egyiküké kivételével, hogy azért mégse minden úgy alakuljon, ahogy az állambiztonságiak várják. K. pedig hálát ad, hogy ügyüket nem tavasszal, hanem csak '57 októberében vették elő, így könnyebben megúszták. Bár kihallgatói a halálbüntetés lehetőségével ijesztgették, az a tény, hogy egyidejűleg az ország összes egyeteméről kizárták, levont a fenyegetőzés értékéből.
Kőszeg érdekében családi kérésre Szeged polgármestere (aki az illegalitás éveiben kapcsolatban állt K. kommunista nagyapjával) járt közben. Az akkor tizennyolc éves fiút mégis kis híján beszervezik: miután hetek óta nem zuhanyozhatott, már olyannyira vágyott egy kád vízre, hogy majdhogynem igent mondott az ifjúságvédelmi alosztály vezetőjének invitálására. De nem tette. Ügye pedig olyan megnyugtatóan (ügyészi figyelmeztetéssel) zárult, hogy K. mégiscsak elkezdhette az egyetemet.
_____
A bevezető írások segítenek megérteni, a valaha a marxizmussal kacérkodó Kőszeg hogyan lett a Kádár-rendszer csekély létszámú ellenzékének tagja. A K. történeteiből pedig sok minden megtudható a Beszélő és a SZETA működéséről, a szerkesztői állásából kirúgott, utóbb eladóként dolgozó főhőst érő retorziókról (így a Demszky Gábor által megörökített követésről, amely ellen még Gobbi Hilda, Illyés Gyula és Major Tamás is tiltakozott) és a rendszerváltás éveiről. A legtöbbször közismert eseményeket Kőszeg magánemlékei színezik.

De megtudjuk azt is, hogy miután 1944 kora őszén az ötéves K. a belvárosi lakásukról mesél a Széna téri panzió házmesternőjének, anyjával alig sikerül időben elmenekülniük a detektívek elől a Slachta Margit vezette Thököly úti rendházba, s hogy gyerekkorában Szegeden a klerikális reakció elleni küzdelem jegyében Záporiné Nagypénteken sonkás zsömlét, Hosszúnapkor, a zsidó böjtnapon pedig minyont osztogatott a gyógyszertári munkásoknak: aki nem evett, azonnal följelentette.
A K. történetei alighanem az én generációmnak mondja a legtöbbet. Meglehet, hogy a kortársak közül sokan csak a fejüket ráznák olvasás közben.
"Sosem lottóztam, ha valaki rá akart beszélni, azzal hárítottam el, hogy nem akarom holmi nyereményre elhasználni a szerencseadagomat. Szükségem van rá, hogy megússzam az ostobaságaim, a pechek következményeit. Megúsztam a börtönt, megúsztam, hogy beszervezzenek ügynöknek, megúsztam a gyomorfekélyt, a gyomorvérzést, az állástalanság éveit. Szerencsés vagyok? Ehhez túl sok a halott a közelemben. Körülvesznek, néznek, nem tudom eldönteni, hogy harag, szemrehányás vagy megbocsátás van-e a tekintetükben."